Хроника 01. февруари 2021. / 18:30

Запленети 700 килограми храна без документација: Приведени две лица

Запленети 700 килограми храна без документација: Приведени две лица

Полициски службеници при ОВР Дебар вчера при рутинска контрола во возило со бугарски таблици управувано од Н.С (46) од Охрид пронашле и одзеле 140 кутии со прехранбени продукти во вкупна тежина од 700 килограми.

Настанот е регистриран на регионалниот пат Струга-Дебар, а пронајдените продукти, според МВР, биле без соодветна документација.

– По консултација со Јавен обвинител, возачот и еден  сопатник во автомобилот биле приведени. За настанот биле информирани Државниот пазарен инспекторат и Агенцијата за храна и ветеринарство.

-По целосно документирање на настанот, ОВР Дебар ќе поднесе соодветна пријава, соопштија од МВР.