Хроника 06. јануари 2019. / 19:07

Во велешко Горно Оризари изгоре столарска работилница

Во велешко Горно Оризари изгоре столарска работилница

Во селото Горно Оризари, во близина на Велес, попладнево целосно изгоре столарската работилница на Алија Авдовиќ жител на ова село. Во огнената стихија изгореле и машините и материјалите за работа, но, за среќа нема жртви.

Пожарот бил пријавен во 12:30 часот во ППЕ од Велес од каде веднаш интервенирале со едно возило и четири пожарникари.

Увид на местото на настанот направила екипа на СВР Велес.

Првичните проценки се дека пожарот во столарската работилница бил предизвикан од ќумбе на дрва и струготини, а избил кога столарот бил излезен на кратко.

Инаку, ова е втор пожар во ова велешко село од почетокот на годинава. Во пожар предизвикан од две ќумбиња на 1 јануари изгоре трошна куќа и во неа 80-годишен старец.