Хроника 19. октомври 2020. / 09:29

Приведен кумот на Груевски за спорните плацеви на Водно

Приведен кумот на Груевски за спорните плацеви на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција утринава полицијата го привела Ристо Новачевски, кум на поранешниот премиер Никола Груевски, дознава САКАМДАКАЖАМ.мк.

Новачевски и уште една група, како што пишува СДК.мк, се осомничени за сторено кривично дело перење пари, со кои купиле плацеви на Водно.

Обвинителството покрај Груевски и и неговиот кум Новачевски, за перење пари ги сомничи и братучедот Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, мајка му Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ. Камчев, Мијалков и Јосифовиќ се осомничени заедно и во „Империја“. Неофицијално дознаваме дека плацевите гласеле на нивни фирми.

Сите осомничени се со претходно изречени мерки за обезбедување присуство, само Новачевски не е.