Хроника 19. ноември 2020. / 19:30

Приведен бегалец од затвор од Тетовско осуден на 15 години

Приведен бегалец од затвор од Тетовско осуден на 15 години

Полицијата поплднево во Тетовоско приведе бегалец од затвор осуден на 15 години.

Денеска (19.11.2020) во 16:00 часот, полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потраги и Единицата за специјални задачи на планинскиот пат над село Гермо, Тетовско го приведоа Ј.Џ. (30) од село Гермо по распишана потерница поради бегство од затвор во врска со чл.123 ст.2 и чл.396 ст.2 од КЗ на РСМ, информираат од Министерството за внтрешни работи.

Оттаму додаваат дека Ј.Џ. е осуден на 15 години казна затвор, а за доиздржување има девет години. Лицето ќе биде спроведено во казнено поправна установа.