Хроника 04. март 2021. / 15:21

Претреси кај две лица во Кавадарци, пронајдена дрога

Претреси кај две лица во Кавадарци, пронајдена дрога

Претреси биле извршени кај две лица во Кавадарци, пронајдена била дрога, попладнево преку соопштение информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

-Вчера   во   15.30  часот   во Кавадарци,  полициски  службеници   од   СВР Велес   извршиле преглед над Д.Б.(21) од  Кавадарци, при што кај него биле пронајдени    амфетамин  и   марихуана.   Потоа,  во   периодот  од   15.45  до   16.45 часот, врз основа на  судска наредба, бил извршен и претрес во домот на Д.Б.,при што биле пронајдени и одземени повеќе пакувања со марихуана, таблети, кеса со прашкаста материја, дигитална вага, поголема количина зипер кеси за пакување  и денари во различни апоени, појасни Додевски.

Вчера, исто така, соопшти Додевски,   во   периодот   од   15.15   до   16.00   часот,   врз   основа   на   судска наредба, бил извршен претрес и во домот на В.П.(30) од Кавадарци, при што биле    пронајдени   и   одземени  марихуана,   бела   грутчеста   материја,   кафеава грутчеста материја, повеќе таблети.

-Поради   сомнение   за   сторено   кривично   дело   по   член   215   од   Кривичниот законик,   Д.Б.   и   В.П.   биле   лишени   од   слобода  и   приведени   во   полициската станица. По целосно расчистување и документирање на случајот, против нив ќе  биде поднесена соодветна пријава, стои во соопштението испратено од Додевски.