Хроника 10. септември 2019. / 15:33

Пожар во училиште во Кисела Вода – малолетници палеле душеци за вежбање

Пожар во училиште во Кисела Вода – малолетници палеле душеци за вежбање

На 09.09.2019 во 13:28 часот во Полициската станица Кисела Вода било пријавено дека настанал пожар во малата спортска сала од основно училиште.

Екипа од Бригадата за противпожарна заштита излегла на местото, но немало потреба од интервенција, бидејќи пожарот веќе бил изгаснат.

Според пријавеното, на местото биле затекнти двајца 11-годишни малолетници, кои признале дека се обиделе да запалат два душека за вежбање во салата, а потоа со вода го изгаснале огнот.

Увид извршила екипа на СВР Скопје.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.