Хроника 22. октомври 2020. / 11:30

Одложено рочиштето за „Рекет 2“: Бојан Јовановски итно пренесен во болница

Одложено рочиштето за „Рекет 2“: Бојан Јовановски итно пренесен во болница

Бојан Јовановски, познат како Боки-13, првообвинет во аферата „Меѓународен сојуз“ или во јавноста позната како „Рекет-2“, од затворскиот притвор пред два дена повторно, итно е пренесен и згрижен во универзитетската клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“.

Денешното рочиште за случајот е одложено за 28 овој месец.

Сашо Дуковски, адвокат на Бојан Јовановски за „Слободен печат“ вели дека е зачуден што судските власти не го почитуваат и уважуваат ставот на лекарите кои строго препорачуваат Боки-13 да биде под строг режим на истрага и сместен во многу хигиенски услови, а такви во истражниот затвор „Скопје“ каде што го издржува притворот нема.

Адвокатот вели дека на Јовановски премногу му е нарушена здравствена состојба.

Од 28 септември до 14 октомври Јовановски беше во болница. Примаше разни инфузии и медикаменти. На 14 октомври, деен среда, го отпуштаат од болница. Тоа што пишува во отпусната листа е страшно. Со големи букви пишува строг режим и хигиена на ниво, најмалку 4 до 6 оброци на ден и задолжителен медикаментски третман. Но, завчера пак му се слоши и повторно е во болница. Претходно, разговарав со лекарот. Ми кажа дека од стомакот му извадиле два литри течност. Кој знае кога му пикнал чирот. Од стомакот му извадиле мешавина на гној и некаква течност. Лекарите најстрого препорачуваат нега во домашни услови. Затоа ние и бараме домашен притвор. За нашето барање бевме и на седница на Апелација бевме, но искрено не очекуваме дека ќе го уважат нашето, и мислењето на лекарите, вели Дуковски.

Во случајот „Рекет-2“ првообвинет е Бојан Јовановски познат како Боки 13, кој беше прв човек на невладината организација „Меѓународен сојуз“. Второобвинета е поранешната пратеничка Фросина Ременски која била заменик-претседателката на „Меѓународниот сојуз“, а потоа обвинети се Јасна Мандиќ, таткото на Боки Миле Јовановски и асистентката Христина Блажевска. Како правно лице обвинета е и невладината организација „Меѓународен сојуз“, чиј претседател е Боки.

Бојан Јовановски е обвинет за измама и перење пари. За помагање во извршување на измамата, обвинети се и Ременски, Мандиќ и Блажевска. За помагање на второто дело, перење пари, со обвинението се опфатени: Мандиќ, Блажевска и Миле Јовановски, кој исто така се товари и за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје бидејќи при претрес во неговиот дом биле пронајдени три полуавтоматски пиштоли и муниција за кои немал дозвола.

За кривично дело измама се гони и „Меѓународниот сојуз“.

Во периодот од 8 јули 2017 година до 13 април 2018 година првообвинетиот, како претседател на обвинетата невладина организација, со намера за себе да прибави противправна имотна корист, ги искористил документите од невладината и довел и одржувал во заблуда две оштетени лица. Тој лажно прикажувал дека ќе обезбеди државно неизградено земјиште за изградба на Европски центар за возрасни лица и мобилен сервис, како и субвенции од страна на државата и оштетените вака доведени во заблуда на штета на својот имот му исплатиле преку Македонска авторска агенција износи кои надминуваат значителна вредност, и тоа 719.905 евра, односно 233.821 евра во денарска противвредност, пишува во обвинителниот акт.