Хроника 17. јули 2020. / 16:03

Кривични пријави за двајца вработени на ГП Табановце: Пуштиле лице да влезе во земјава без ПЦР тест и здравствени протоколи

Кривични пријави за двајца вработени на ГП Табановце: Пуштиле лице да влезе во земјава без ПЦР тест и здравствени протоколи

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против С.М. и Д.С., поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „повреда на чување на државната граница“ и „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Пријавената С.М., на 01.06.2020, како одговорен раководен работник во Полициската станица за Граничен премин Табановце, издала наредба на второпријавениот Д.С. да му дозволи влез во РСМ на Ѓ.К. од с.Петралинци,  општина Босилово, без притоа да го евидентира во системот за контрола на патници и возила и да изврши минимални гранични проверки. На овој начин му овозможила на Ѓ.К. да оствари влез во државата без да приложи валиден негативен ПЦР тест или во спротивно да биде упатен во задолжителен државен карантин, согласно одлуките на Владата со справување со ковид-19.