Хроника 20. февруари 2020. / 13:53

Кокаинот запленет во Крушопек, дел од поголема пратка која требало да заврши во земјава

Кокаинот запленет во Крушопек, дел од поголема пратка која требало да заврши во земјава

Еден килограм запленет кокаин, кој бил дел од многу голема количина дрога, чија крајна дестинација била нашата земја, приведени четири лица, отворање финансиска истрага за правното лице во чии простории е пронајдена дрогата, истрага за евентуална вмешаност на други физички и правни лица, се резултатите од полициската акција во селото Крушопек во скопски Сарај, изјави на прес-конференција министерот за внатрешни Наќе Чулев.

Тој истакна дека дрогата била по потекло од Колумбија, а кокаинот е пронајден во магацин за овошје на правното лице Банекс компани ДООЕЛ.

Чулев информираше дека вчера околу 9 часот на граничниот премин Ќафасан на влез во Македонија евидентирано е товарно возило марка Ивеко – влекач и приколка, управувано од Ј.К (31) државјанин на Црна Гора кој по извешувањето на сите формалности се упатил кон селото Крушопек.

– По пристигнувањето во Крушопек, од страна на полициските службеници, а по претходно обезбедена судска наредба, извршен е претрес во магацинскиот простор при што биле затекнати лицата Ј.Е (22) инаку син на сопственикот на правното лице кој е краен примач на стоката и Р.И (51) вработено лице кое вршело истовар на робата, рече Чулев.

За време на претресот, неповикан пристигнал и С.Е (47) од Скопје, сопственик на фирмата Банекс. При претресот во магацинот и камионот во кој се превезувале бананите во еден од пакетите било пронајдено правоаголно пакувањето со непозната бела прашкаста материја – кокаин кое било облепено со зелена трака.

– При претресите биле пронајдени и одземени мобилни телефони, парични средства во износ од околу 3 илјади евра, како и товарно возило Ивеко заедно со 1190 пакети банани заедно со целокупната документација, отркива Чулев.

По претресот од слобода се лишени Ј.К – возач на камионот, С.Е сопственик на фирмата и краен примач на стоката, Ј.Е и Р.И кои биле затекнати во магацинот додека се вршел истовар на стоката. Лицата се лишени од слобода и во текот на денот ќе бидат предадени на за понатамошна постапка кај надлежен обвинител.

Првичните проверки укажуваат дека правното лице кое е увозник Бантек, претходно во 120 наврати извршил увоз на овошје во најголем дел од Колумбија, а во помал дек од Еквадор.

Министерот Чулев кажа дека станува збор за меѓународна операција против криминални структури вклучени во трговија со дрога. Тој се заблагодари на МВР, ОЈО и царинската управа како и на партнерските институции кои биле вклучени во акцијата, без да наведе од кои земји се.