Хроника 06. октомври 2020. / 14:15

Ќе се утврдуваат на причините за смртта на дете од Демир Капија

Ќе се утврдуваат на причините за смртта на дете од Демир Капија

Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, извршија увид во семејна единица во село Корешница, Демир Капија, каде синоќа почина 11-годишно дете, штитеник на Специјаниот завод – Демир Капија, соопшти ОЈО.

Починатото момче беше згрижено во семеен дом пред еден месец, откако претходно беше пронајдено како целосно запуштено живее само во исклучително лоши услови во Охрид, посочуваат од Јавното обвинителство.

Јавниот обвинител издаде наредба за обдукција на телото на починатото дете, во насока на откривање на причините за настанатата смрт.