Хроника 17. јули 2019. / 16:15

Изгоре семејна куќа во Челопек

Изгоре семејна куќа во Челопек

Нема повредени во пожарот во кој изгоре семејна куќа во тетовското село Челопек, општина Брвеница, пренесува Република. Куќата од педесетина квадратни метри започнала да гори околу 11 часот и 20 минути, по што биле повикани тетовските пожарникари.

-Два часа ни требаше за да се локализира и целосно да биде изгаснат пожарот. Спречено е огнот да се прошири на другите блиски објекти и куќи. Семејството навремено се евакуирало и нема повредени, но има огромна материјална штета, изјави командирот на територијалната противпожарната единица, Ука Алити.

Тетовската противпожарна единица интервенирала со три возила и седум пожарникари.