Хроника 13. ноември 2020. / 14:57

ЕКСКЛУЗИВНО: Обвинет за убиството на децата од Смилковско си станал и побегнал од судницата!

ЕКСКЛУЗИВНО: Обвинет за убиството на децата од Смилковско си станал и побегнал од судницата!

Еден од обвинетие во случајот „Монструм“, Агим Исмаиловиќ, денеска за време на рочиштето избега од судот.

Откако обвинителката Фатиме Фетаи побарала притвор за двајца од обвинетите во случајот, Агим Исмаиловиќ и Фејзи Азири, бидејќи како што рече кривичната постапка е при крај, наместо да биде задржан, Исмаиловиќ станал сред судење, без барање за тоалет и слично, заминал без никој да го спречи, по што му се губи трага.

Како што екслузивно дознава Лидер, во моментов полицијата трага по него.

Исмаиловиќ е еден од обвинетите за петкратното убиство што во 2012 година беше извршено кај Смиљковското Езеро. Неговиот брат Африм Исмаиловиќ исто така е еден од обвинетите, но тој заедно со Алил Демири, непосредно по петкратното убиство избегаа во Косово.

Освен за Исмаиловиќ, Фетаи побара притвор и за Фејзи Азири, а мерки на претпазливост за Хаки Азири, односно наместо како досега два пати неделно да се пријавува во суд, тоа да го прави секој ден.