Хроника 03. октомври 2020. / 12:15

Две лица загинаа во тешка несреќа вечерва кај Штип

Две лица загинаа во тешка несреќа вечерва кај Штип

Две лица загинаа, а едно е повредено во тешката сообраќајка што се случи ноќе 10 минути по полноќ на магистралниот пат А3, на делница од Штип до Виничка крстосница.

Како што соопшти МВР, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „мерцедес Е270“ со винички регистарски ознаки управувано од В.И.(49) од с.Истибања, виничко и патничко моторно возило „фолксваген пасат“ со бугарски национални ознаки управувано од Г.И.(48) од Штип, во кое како сопатник се превезувал Б.З.(39) од с.Г.Подлог, кочанско.

Во незгодата починале возачот на патничко моторно возило „мерцедес Е270“, В.И. и сопатникот во патничко моторно возило „фолксваген пасат“ Б.З., додека возачот на „фолксваген пасат“ Г.И. бил пренесен во Клиничка болница Штип каде му биле констатирани повреди.

Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и увидна екипа од Полициска станица Виница.