Економија 07. декември 2020. / 13:05

Бензините поевтинуваат, дизелот по иста цена

Бензините поевтинуваат, дизелот по иста цена

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ.

Согласно одлуката на РКЕ, цената на ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалува за 1,50 денар/литар и ќе изнесува 61,00 ден/лит.

Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,00 денар/литар и од полноќ ќе изнесува изнесува 59,50 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1), не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со Одлуката од 30.11.2020 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 53,00 ден/лит и малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 53,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,133 ден/кг во однос на цената утврдена со одлуката од 30.11.2020 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 28,368 ден/кг.