Живот 03. јануари 2019. / 12:50

АМСМ: Забрана за тешки товарни возила на патните правци Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево

АМСМ: Забрана за тешки товарни возила на патните правци Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија Пат“, соопштуваат од Авто мото-сојузот на Македонија.

Слаб снег и натаму провејува на целата територија во републиката, а на планинскиот превој Ѓавато задолжителна е употреба на зимска опрема односно ланци.

На патните правци Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража се уште е на сила забраната за тешки товарни возила, додаваат од АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини, како што информираа од АМСМ нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утринските часови постои можност и од појава на голомразица.