Живот 23. ноември 2018. / 08:59

АМСМ апелира: Внимавајте, дожд и магла на патиштата

АМСМ апелира: Внимавајте, дожд и магла на патиштата

Сообраќајот на патиштата низ Македонија утрово се одвива тековно по наместа влажни коловози. Намалена видливост од 80 до 100 метри поради магла има на планискиот премин Стража.

Интензитетот на сообраќај надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

АМСМ потсетува дека од 15 ноември стапи во сила законската обврска за задолжително поседување  зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година.