Занимливости 30. март 2018. / 10:57

Што ќе ви се случи ако секој ден пиете пиво?

Што ќе ви се случи ако секој ден пиете пиво?

Пивото е едно од најстарите и најпопуларните алкохолни пијалаци, омилено е на
милиони луѓе ширум светот. Но, дали сте се запознале со ефектите кои пивото ги има
врз човековото здравје?


Пивото е богато со протеини и витамини Б, а во својот состав има и антиоксиданти во
количини колку што ги има и во виното. Хмељот, главната компонента во
производството на пиво, содржи флавоноиди, а исто така е и добар извор на минерали
кои имаат важна улога во бројни метаболички процеси.
Секојдневното консумирање на умерени количини пиво може во голема мера да го
подобри вашето здравје:
1.Пивото го одржува здравјето на бубрезите. Една чаша пиво дневно ја намалува
веројатноста од развој на болести на бубрезите со дури 40%, покажале резултатите од
неодамнешното истражување.


2.Растителните влакна во неговиот состав го намалуваат нивото ан ЛДЛ холестеролот
и го штитат организмот од кардиоваскуларни болести.
3.Пивото е богато со витамините Б1, Б2, Б6 и Б12, што дефинитивно го зголемува
нивото на витамините Б во телото. Содржи 30% повеќе витамин Б6 од сите други
извори, но и голема количина на реткиот витамин Б12.
4.Според едно друго истражување, високото ниво на силициум во пивото ги јакне
коските.

5.Пивото содржи лактофлавин и никотинска киселина, две состојки кои го подобруваат
сонот и ја лекуваат несоницата.
6.Резултатите од истражувањето потврдуваат дека и умереното консумирање на пиво
го намалува ризикот од срцев удар за неверојатни 40 до 60%.
7.Пивото е одличен напиток за превенција од згрутчување на крвта.
8.Експертите сугерираат дека пивото ја подобрува меморијата. Според нивното
мислење, љубителите на пиво се изложени на помала опасност од развој на деменција
и Алцхајмерова болест во доцните години, за разлика од оние кои го одбегнуваат.
9.Докажано е дека две чаши пиво дневно значајно го намалуваат стресот.
10.Секојдневното консумирање на пиво позитивно влијае врз пигментацијата, а кожата
ја прави понежна и поубава.