Занимливости 27. јануари 2019. / 17:31

Кои познати личности инвестираа во криптовалути

Кои познати личности инвестираа во криптовалути

Бил Гејтс
Иако основачот на „Мајкрософт” е резервиран за биткоинот во последно време, тој е еден од славните познати личности кои вложија дел од богатството во криптовалути.

Гвинет Палтроу
Освен тоа што познатата актерка е позната по нејзината лајфстајл веб-страница на Goop таа има голем број други деловни потфати. Еден од нив е поврзан со фактот дека таа е лице на платформата за дигитални биткоини -Abra.

Парис Хилтон
Богата наследничка не еднаш коментираше во есента 2017 година дека планирала да се приклучи на т.н. првично предлагање монети (ICO) на не-особено познатите LydianCoin.

Снуп Дог
Во 2013 година, раперот ги продава своите албуми за биткоини – за 0.3 биткоини. Не е јасно колку парчиња се купени тогаш, но според цената на криптовалутата денес, еден примерок од негов албум ќе чини околу 1.000 долари.

Ештон Качер
Качер има своја инвестициска фирма – А-Grade. Тој, исто така, има удел во стартапот UnikoinGold, кои имаат своја криптовалута – Unikrn. Актерот, исто така, инвестираше во Uber и Airbnb.

Мадона
Поп ѕвездата Мадона, заедно со Бил Гејтс, е една од јавните личности кои ја бранат идејата за тоа колку лесни и безбедни се плаќањата со криптовалути. Минатата година таа учествуваше во кампања за собирање средства за нејзината хуманитарна организација Raising Malawi Foundation заедно со Фејсбук и Рипл.