Занимливости 09. мај 2018. / 22:31

Еве ја диетата на Адел од која изгуби 30 килограми

Еве ја диетата на Адел од која изгуби 30 килограми

Светски познатата британска пејачка Адел неодамна ослабе дури 30 килограми, благодарение на книгата „The Sirtfood Diet“.

Диетата се заснова на консумирање производи богати со сиртуин, протеин во организмот за кој истражувањата покажаа дека помага во регулирање на метаболизмот. Станува збор за производи меѓу кои кељ, јагоди, цитруси, урми, маслиново масло, темно чоколадо, зелен чај, црвено вино, јаболки, магдонос, кромид, куркума, боровници…Месото не спаѓа во оваа категорија, но е дозволено, секако не смеете со него целосно да ги замените горенаведените намирници.

Целосната диета изгледа вака:

Првите три дена исхраната е ограничена на 1000 калории, следните четири дена се внесуваат 1500 калории во кои можете да вклучите два оброка и смути.

По првите седум дена, се јадат неограничени количини од наведените намирници погоре.