Занимливости 07. јули 2018. / 21:50

Атрактивен и оригинален, новото ПЕЖО 208 ГТИ ќе биде на електричен погон

Атрактивен и оригинален, новото ПЕЖО 208 ГТИ ќе биде на електричен погон

Новиот 208 ќе ја смени сегашната градба слична на онаа на  Citroen C3, C4 Cactus и DS3 на CMP, позната како  EMP1. Ваквата градба има две верзии , па се очекува едната од нив да биде искористена кај електричната варијанта на 208.

Новата генерација на Peugeot 208 ,,hot hutchbag”  се очекува да биде претставен следсната пролет на саемот за автомобили во Женева.

,, Кога ќе купите Peugeot, добивате нов дизајн, последна верзија на кокпитот , напредни пакети како GT-Line, GT , а можеби и  GTi, а потрошувачот ќе избира меѓу EV и SUS мотор “ изјави директорот на компанијата Жан Пјер Императо.

Другиот модел , кој стигнува од Peugeot е хибридниот 3008, а Императо најавува возила со јачина од 536 Кс во наредните десет години.