Свет 18. декември 2020. / 19:45

За 9 дена Шпанија започнува со вакцинација за коронавирусот

За 9 дена Шпанија започнува со вакцинација за коронавирусот

Шпанија ќе почне кампања за вакцинација против коронавирусот во недела на 27 декември, еден ден откако во земјата ќе стигнат првите дози на вакцината, соопшти денеска шпанскиот министер за здравство Салвадор Ила.

– Пристигнувањето на вакцината значи почеток на крајот на пандемијата, но не и крај. Треба да останеме внимателни и будни и да се придржуваме до мерките, рече Ила на прес-конференција.

Тој ги повика Шпанците да бидат претпазливи во пресрет на Божиќните и новогодишните празници, затоа што ситуацијата со епидемијата повторно е влошена.

Шпанија прво ќе ги вакцинира меЗдицинскиот персонал и оние со висок ризик како што се жителите на домови за пензионери.

Во Шпанија од почетокот на пандемијата има вкупно 1,9 милиони заразени и е меѓу првите десет најпогодени земји во светот. Досега во земјата од Ковид-19 починаа скоро 49.000 луѓе.