Свет 13. декември 2018. / 11:19

Воен авион се урна во Пацификот – пилотот во критична состојба

Воен авион се урна во Пацификот – пилотот во критична состојба

Воен авион од педесеттите години “Халкер хантер”, падна во водите во близина на островот Оаху на Пацификот.

Авионот падна неколку минути по полетувањето од меѓународниот аеродром на Хаваите. Пилотот се капиулираше и во моментов се наоѓа во болница во критична состојба.

Не е познато дали во авионот имало уште некој, а причините за несреќата се истражуваат.

Летот требаше да биде изведен во рамки на воени вежби каде учествуваат околу 800 лица и 30 авиони. Во овој момент вежбите се стопирани.