Свет 09. декември 2020. / 11:46

Во Украина рекорден број на починати од Ковид 19

Во Украина рекорден број на починати од Ковид 19

Во Украина во изминатите 24 часа регистрирани се 276 смртни случаи, што е најголема бројка од почетокот на пандемијата, изјави денеска украинскиот министер за здравство Максим Степанов.

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19 во Украина починаа вкупно 14.204 луѓе.

Во изминатото деноноќие во Украина потврдени се 12.585 новозаболени, со што вкупниот број се искачи на 845.343 инфицирани луѓе.