Свет 13. јуни 2018. / 12:07

Во Швајцарија потоп – улиците изгледаат како бомба да паднала (ВИДЕО)

Во Швајцарија потоп – улиците изгледаат како бомба да паднала (ВИДЕО)

Изненадна бура го погодила швајцарскиот град Лозану и блиските подрачја синоќа, носејќи вода до колена по улиците и поплавени продавници.

 

Според информациите на метеоролозите од швајцарската метеоролошка служба 4,1 сантиметат дожд паднал за 10 минути, што е нов швајцарски рекорд.

 

Портпаролот на спасувачката и безбедносна служба изавил дека граѓаните упатиле 2.000 повици барајќи помош за паднати дрва и поплавени улици и продавници.

 

За среќа нема повредени ниту настрадани.