Свет 08. март 2020. / 17:56

Во Франција над 1.000 лица се заразени со коронавирус од кои 16 починаа

Во Франција над 1.000 лица се заразени со коронавирус од кои 16 починаа

Според француските здравствени власти во земјата има над илјада потврдени случаи на заразени со Ковид-19, од кои 16 починаа- најмногу стари лица, со што Франција е меѓу земјите со најмногу заразени по Италија, јави дописникот на МИА.

Франција се уште се наоѓа во фазата два на претпазливост, но два француски департмани Оаз и Горна Рајна (Мулуз), каде жариштата на заразата се најголеми одлучија да ги затворат училиштата и детските градинки од утре во наредните 15 денови.

Најмногу погоден од вирусот е секторот на туризмот и делумно транспортот. Владата веќе деблокирала една третина од околу 52 милиони евра на проценети загуби.