Свет 15. април 2019. / 18:08

Во Белгија спречен терористички напад

Во Белгија спречен терористички напад

Еден млад човек е уапсен во белгискиот град Вавер, Валонија, под сомневање дека планира терористички напад. Ова беше објавено од белгискиот дневен весник La Derniere Heure, цитирајќи ја портпаролката на Сојузниот обвинител.

Младиот муслиман, кој веќе бил идентификуван, отишол во домот на својата баба на 13-ти април, за да се збогува пред да нападне за викендот.

Спикерот Ерик ван дер Шут ја потврдил белгиската агенција дека 22-годишникот е притворена од полицијата за борба против тероризмот и наскоро ќе се соочи со суд кој ќе одлучи дали ќе остане во притвор.

За време на операцијата беа запленети лаптопи и мобилни телефони . Портпаролот на обвинителот не коментира за тоа што или кога осомничениот имал намера да нападне.

Во последниве години, земјата презеде сериозни мерки против тероризмот по серијата напади на џихадистите.