Свет 02. февруари 2021. / 12:03

Владата на САД вети вакцини за мигрантите без документи

Владата на САД вети вакцини за мигрантите без документи

Владата на САД вети пристап до вакцини за коронавирус за мигранти без документи и други граѓани и рече дека центрите за вакцинација ќе бидат зони без обработка на имиграција, пренесува Ројтерс.

Обезбедувањето вакцини за сите лица кои живеат во САД, кога ги исполнуваат условите според локалните стандарди за дистрибуција, е морален императив и императив на јавното здравство, се вели во соопштението на Министерството за национална безбедност.

Објавувањето е последно во низата потези со кои претседателот Џозеф Бајден сака да ја смени острата антиимиграциска стратегија на неговиот претходник Доналд Трамп.