Свет 15. March 2019. / 11:53

(ВИДЕО) Вака беше уапсен напаѓачот во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Вака беше уапсен напаѓачот во Нов Зеланд

На интернет се појави видео на кое се гледа како е уапсен напаѓачот Брантон Тарант, кој во џамиите во новозеландскиот град Крајстчерч уби над 40 лица.

Тарант со автомобил дошол до џамијата, вооружен до заби, а потоа од возилото го извадил оружјето и пукал по муслиманските верници.

Врз основа на снимката може да се заклучи дека по масакрот Тарант тргнал да бега со автомобилот, но полициски автомобил, буквално удрил во него и го запрел.