Свет 24. јануари 2021. / 19:16

(ВИДЕО) Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Холандија, бараат укинување на карантинот

(ВИДЕО) Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Холандија, бараат укинување на карантинот

Полицијата се судри со демонстрантите за време на денешните протести во Амстердам и Ајндховен, организирани против воведувањето карантин во Холандија.

Во Амстердам, силите за спроведување на законот употребија водени топови за да ги растераат демонстрантите кои се собраа на плоштадот опкружен со музеи.

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како полицијата интервенира со водени топови против група демонстранти собрани во близина на зградата на музејот „Ван Гог“.

Полицијата во Ајндховен исто така употреби водени топови и солзавец против стотици демонстранти и преку звучници предупредуваше да се избегнува центарот на градот.

Засега нема информации за повредени, но полицијата соопшти дека се издадени над 3.600 казни за кршење на полицискиот час, како и оти 25 лица се уапсени за насилство.

Синоќа, за време на првата вечер од полицискиот час, демонстрантите запалија лабораторија за тестирање за коронавирусот во холандското рибарско село Урк и фрлаа петарди.

Видео објавено на социјалните мрежи покажува како  млади луѓе влегуваат во лабораторија во Урк, која подоцна била запалена.