Свет 27. февруари 2019. / 12:59

(ВИДЕО) Пакистан објави снимки од соборениот воен авион

(ВИДЕО) Пакистан објави снимки од соборениот воен авион

Пакистанската војска тврди дека во среда наутро соборила два индиски воени авиони кои го нарушиле воздушниот простор на земјата во спорниот регион Кашмир.

Телевизијата SAMAA објави снимка од падот на индискиот авион што го собориле пакистанските сили, пренесе Спутник.

Претходно „Ројтерс“ јави дека најмалку три пакистански авиони влегле во воздушниот простор над индискиот дел на Кашмир.Пакистан објави и снимка од заробениот индиски пилот.

Во екот на напнатоста околу судирот на пакистанските и индиските борбени авиони, падна и индиски хеликоптер Ми- 17, пренесе „Раша тудеј“. При тоа загинале двајца.  Хеликоптерот падна на територијата на Кашмир која ја контролира Индија, соопшти индиската полиција повикувајќи се на локалните медиуми.

Хеликоптерот падна во близина на градот Будгам, во индиската држава Јама, а најмалку две тела се најдени во остатоците на паднатиот хеликоптер.
Се тоа се случува во многу напната атмосфера, по судирот на борбените авиони на Индија и Пакистан над Кашмир.