Свет 08. November 2018. / 16:35

(ВИДЕО) Норвешка: Воен брод се судри со танкер

(ВИДЕО) Норвешка: Воен брод се судри со танкер

Воен брод се судри со танкер во водите на Норвешка, соопштија светските медиуми.

Во раните утрински часови, седум лица полесно се повредени во судирот во Јелтефјорд во близина на Берген, јавија спасувачите.

Воениот брод КНМ Легеш се враќал од воени вежби на НАТО алијансата. Танкерот Сола ТС е полесно оштетен и не постојат индикации дека протекла нафта.

Неофицијални извори тврдат дека од танкерот сепак протекла нафта од танкерот, и се стравува дека поради количината на вода на танкерот едноставно ќе потоне на место.