Свет 15. мај 2020. / 22:44

(ВИДЕО) На Флорида се сруши американски воен авион Ф-22

(ВИДЕО) На Флорида се сруши американски воен авион Ф-22

Американски воен авион Ф-22 се срушил за време на „рутински лет“ на Форида, а пилотот успеал да се катапултира, соопшти американското воздухопловство.

Пилотот е превезен во локалната болница во воздушната база Еглин, заради „следење и проценка“ и се наоѓа во стабилна состојба, пенесува Танјуг.

Несреќата се случила на 20-тина километри североисточно од базата, а не е предизикана материјална штета на земја, ниту човечки жртви.

Надлежните го истражуваат инцидентот, а останува нејасно дали несреќата предизвикала пожар во зона која е подложна на шумски пожари.