Свет 10. март 2021. / 09:54

(ВИДЕО) ФБИ објави нова снимка од лицето кое поставило бомби пред нападот на Капитол Хил

(ВИДЕО) ФБИ објави нова снимка од лицето кое поставило бомби пред нападот на Капитол Хил

ФБИ вчера објави нови снимки од човекот кој поставува импровизирана експлозивна направа пред седиштето на републиканскиот и демократскиот национален одбор ноќта пред нападот на Капитол.

Маскирано лице со качулка на главата на 5 јануари подметнува две бомби во блзина на седиштата на Демократската и на републиканската партија, наведува ФБИ. На видеозаписот се гледа како во еден момент сопира за да ги избрише очилата.

ФБИ моли за помош доколку граѓаните имаат некаква помош за сторителот и нуди 100.000 долари.

Не е познато зошто бомбите не експлодирале

-Се надеваме дека денеска објавените информации ќе му помогнат неколму да го препознае осомничениот, рече Стивен Д`Антуоно, помошник директор на ФБИ, а пренесе Си-ен-ен.

Специјалните служби околу 13 часот на 6 јануари ги пронајдоа двете бомби, што се случи во време кога толпата поддржувачи на Трамп нагрнаа на Капитол.

Не е познато зошто бомбите не експлодирале. Едната теорија е дека часовниците на бомбите биле поставени на погрешно време, а другата дека дошло до проблеми со батериите.