Свет 05. март 2021. / 09:33

(ВИДЕО) Девет мајмуни примија вакцина против ковид-19 во Сан Диего

(ВИДЕО) Девет мајмуни примија вакцина против ковид-19 во Сан Диего

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет боноби – се вакцинирани против ковид-19, со што влегоа во историјата во медицината, соопштија во четвртокот официјалните претставници на Зоолошката градина.

Секое од деветте животни добило две дози од експерименталната вакцина првично наменета за кучиња и мачки.

Зараза со ковид-19 досега е потврдена кај неколку животински видови низ светот, најчесто мачки и кучиња, но нема докази дека животно може да го пренесе вирусот на човекот.