Свет 26. јануари 2020. / 12:07

(ВИДЕО) Четиринаесет загинати при експлозија на цистерна во Перу

(ВИДЕО) Четиринаесет загинати при експлозија на цистерна во Перу

Во експлозијата на камион цистерна во главниот град на Перу, Лима, животите ги загубија 14 лица, а 48 се повредени, соопшти перуанското Министерство за здравство.

Најмалку половина од повредените се во критична состојба со изгореници на повеќе од 50 проценти од нивните тела.

Експлозијата на камион цистерна, кој превезувал 2.500 литри течен гас предизвикала пожар на периферијата на Лима, во кој биле уништени неколку куќи и возила.