Свет 10. јануари 2019. / 22:35

Вашингтон не го признава новиот мандат на Мадуро

Вашингтон не го признава новиот мандат на Мадуро

САД нема да го признаат легитимитетот на неодамна избраниот венецуелски претседател Николас Мадуро и ќе го зајакнат притисок врз неговиот режим, изјави денеска советникот во Белата куќа за национална безбедност, Џон Болтон.

– САД не ја признаваат незаконската инаугурација на диктатурата на Мадуро. И понатаму ќе го засилуваме притисок врз тој корумпиран режим, ќе го поддржуваме демократското Народно собрание и ќе повикуваме на слобода и демократија во Венецуела, објави Болтон на Твитер.

Николас Мадуро на 20 јули победи на претседателските избори.што ги бојкотираше опозицијата, и тој од денеска официјало го почна својот втор шестгодишен мандат.

ЕУ, повеќе држави од Јужна Америка и Канада исто така нагласија дека нема да го признаат вториот мандат на венецуелскиот претседател.