Свет 14. август 2018. / 18:17

Утрово два разорни земјотреси ја погодија Алјаска, шест и 6,4 степени

Утрово два разорни земјотреси ја погодија Алјаска, шест и 6,4 степени

Два силни земјотреси синоќа се регистрирани во Норт Слоуп на Алјаска, но не преизвикале материјална штета, пренесе МИА.

Едниот земјотрес бил со интензитет од 6,4, додека бил шест степени според Рихтеровата скала. Тоа се два најсилни земјотреса досега на Алјаска.

Епицентарот на првиот земјотрес на планината Брук Ренџ, на околу 551 километри североисточно од Фербенкс, а вториот земјотрес уследил шест часа подоцна.