Свет 12. јули 2018. / 21:33

Украина: Пратеник влета со автомобил во маса демонстранти(видео)

Украина: Пратеник влета со автомобил во маса демонстранти(видео)

Двајца демонстранти се повредени , кога пратеник на Украинската Рада влетал во толпата. Неколку дена траат протестите пред парламентот на Украина , каде пратениците го донесоа законот за царински давачки на автомобилите со европски таблички.

Илјадници демонстранти со автомобили ги блокираа околните улици со барање да се повлече овој закон. Пратеникот Павел Пензаник со автомобил се обидел да се пробие до парламентот.

Тој влетал во толпата и повредил двајца , од кои едниот имал скршена нога . пензаник се правдал дека додека со него се возеле уште двајца пратеници , демонстрантите ги познале и почнале да удараат по автомобилот , го скршиле задното стакло и тогаш возачот се уплашил и почнал да вози со голема брзина низ толпата.