Свет 14. јануари 2019. / 21:58

Убиени четири лица, 100 повредени при експлозија на камион во Кабул

Убиени четири лица, 100 повредени при експлозија на камион во Кабул

Во експлозија на камион наполнет со експлозив во главниот град на Авганистан, Кабул, загинаа четири лица, а повредени се 100-тина, меѓу кои и 23 деца. Експлозијата се случила вечерва, во област што е населена со странци и каде што се сместени голем број невладини организации.

-Има големи оштетувања. Единиците на специјалната полиција се распоредени на местото на експлозијата за да проверат дали сè уште има напаѓачи, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Најиб Даниш.

Возилото натоварено со експлозив било активирано во вечерните часови. До инцидентот дошло откако американскиот претставник Залмај Калилзад стигнал во регионот за да присуствува на мировните преговори, 17 години по американската интервенција во земјата. Тој покрај Авганистан во текот на неделава ќе ги посети и Пакистан, Индија и Кина.