Свет 16. септември 2019. / 10:03

Уапсен е најголемиот препродавач на дрога што ја снабдува Европа со кокаин

Уапсен е најголемиот препродавач на дрога што ја снабдува Европа со кокаин

Бразилската полиција во луксузна вила во близина на Рио де Женеиро го уапси најголемиот препродавач на дрога што ја снабдува Европа со кокаин.

Андре де Оливеира Македо, со прекар Андре до Рап,бил лоциран во неделата наутро во луксузна вила во Ангри дос Реис, одморалиште на 150 километри од Рио, соопшти Бирото за безбедност на Сао Паоло.

Полицијата заплени хеликоптер и луксузна јахта во близина на вилата.

Инспекторите тврдат дека Андре до Рап бил еден од водачите на „Капитал Прва” специјална група (ПЦЦ), моќна криминална група основана во затворите во Сао Паоло.

ПЦЦ, тесно поврзана со калабријската мафија „Ндрангетa“, ja контролирала испорака на кокаин во Европа преку пристаништето Сантос, најголемо во Јужна Америка.

Запленувањето на кокаинот во Бразил се удвои во однос на првата половина од истиот период минатата година, достигнувајќи 25 тони.

Во јули, двајца членови на Ндрангета беа уапсени во близина на Сантос.

Бразилската федерална полиција соопшти дека мафијата од Калабрија контролира „40 проценти од светската трговија со кокаин, и е главен дистрибутер за Европа“.