Свет 29. ноември 2019. / 14:30

Туск му ги предаде претседателските надлежности во Европскиот совет на својот наследник Шрал Мишел

Туск му ги предаде претседателските надлежности во Европскиот совет на својот наследник Шрал Мишел

На кратка церемонија во Брисел претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, му ги предаде своите надлежности на прв човек на најбитниот политички орган во ЕУ на неговиот наследник, поранешниот белгиски премиер, Шарл Мишел, пренесоа светските агенции.

Новиот претседател на Европскиот совет на новото работно место почнува на 1 декември.

Симболичната церемонија се одржа во сала во зградата „Европа“ во Брисел, каде се оддржуваат европските самити и големи меѓународни форуми.