Свет 16. октомври 2019. / 10:07

Турската воена акција во Сирија повторно пред Советот за бебедност

Турската воена акција во Сирија повторно пред Советот за бебедност

Советот за безбедност на Обединети нации најверојатно денеска повторно ќе расправа за турската воена операција во Сирија, јавија агенциите повикувајќи се на неименувани извори.

Западните агенции јавуваат дека консултациите ги побарале Велика Британија, Франција, Германија, Белгија и Полска, поточно европските членки во СБ на ОН.

Според најави од неименувани дипломати, разговорите ќе се одржат зад затворени врати.

Ова треба да биде втор состанок на СБ на ОН од почетокот на турската воена офанзива во северна Сирија, што почна на 9 октомври.