Свет 03. февруари 2020. / 17:25

Тројца Иранци шпионирале во Данска во интерес на Саудиска Арабија

Тројца Иранци шпионирале во Данска во интерес на Саудиска Арабија

Данската Служба за безбедност и разузнавање соопшти дека утринава уапсила и обвинила тројца Иранци за шпионажа во интерес на Саудиска Арабија во Данска.

Тројца членови на АСМЛА (Арапско движење за ослободување на Ахваз) „спроведоа шпионски активности во име на саудиската разузнавачка служба во периодот од 2012 до 2018 година.

– Меѓу другото, тие собрале информации за лица во Данска и во странство и ги пренеле до саудиската разузнавачка служба“, се вели во соопштението на данската Служба за безбедност и разузнавање.