Свет 30. декември 2019. / 11:20

Тесла ги испорача првите автомобили произведени во Кина

Тесла ги испорача првите автомобили произведени во Кина

„Тесла“ ги испорача своите први автомобили изработени во Кина, означувајќи голема пресвртница за производителот на електрични возила, објави Би-би-си.

Петнаесет возила од моделот 3 „седан“ беа предадени во таканаречената компанија „Гигафактор“ во близина на Шангај. Ова следи откако компанијата на Елон Муск има за цел да обезбеди значителен дел од најголемиот светски пазар на автомобили.

Потегот на „Тесла“ во земјата доаѓа откако трговската војна ги принуди другите американски компании да го префрлат производството надвор од Кина.

За време на церемонијата во фабриката вредна неколку милијарди долари во Шангај, 15 нејзини вработени добиле автомобили што ги купиле.

Настанот значи дека испораките на автомобили започнаа нешто повеќе од една година откако започна изградбата на фабриката.