Свет 25. март 2020. / 10:05

СЗО: Пандемијата се забрзува

СЗО: Пандемијата се забрзува

Пандемијата предизвикана од корона вирусот се забрзува, со повеќе од 300.000 случаи пријавени ширум светот и скоро во секоја земја, изјави вчера директорот на Тедрос, Адханом Гебрејезус, во Светската здравствена организација (СЗО).

Тој повика на политичка посветеност и рече дека ќе се обрати до групата од 20 лидери оваа недела и ќе ги замоли да работат заедно за зајакнување на производството на витална заштитна опрема за здравствените работници, пренесе Ројтерс.

Пандемијата се „забрзува“, но нејзиниот тек може да се измени, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), повикувајќи ги државите да „напаѓаат“ со тестирање на сите случаи и со карантин за сите оние кои биле во близок контакт со нив…

Одговарајќи на прашање за одржување на Олимпијадата во Токио на 24 јули, д-р Мајк Рајан, извршен директор на програмата за итни случаи на СЗО, рече дека верува оти одлуката ќе биде донесена многу скоро.

„Уверени сме дека јапонската влада и МОК (Меѓународниот олимписки комитет) нема да ги организираат Игрите доколку тие се опасни за спортистите и набудувачите“, рече Рајан.