Свет 06. март 2021. / 09:58

СЗО: Не е точно дека најлошото со пандемијата е поминато

СЗО: Не е точно дека најлошото со пандемијата е поминато

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика сите земја со олабавување на епидемиолошките мерки да не ги гаснат надежите што ги донесе вакцината, додека коронавирусот и натаму беснее низ многу земји.

Ова предупредување доаѓа во време кога програмата Ковакс, воспоставена за поправедна дистрибуција на вакцини против Ковид-19, неделава конечно го имаше почетокот на кампањата за вакцинација во земјите кои досега ја немаа.

-Ова е напредок што влева надеж, но бројот на дози дистрибуирани преку Ковакс е се уште релативно мал, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејсус.

Мајкл Рајан, шеф на програмата за итни операции на СЗО, предупреди дека се уште не е време да се релаксираме.

-Јас сум навистина загрижен затоа што некои луѓе мислат дека најлошото е минато. Тоа не е точно, рече тој на прес-конференција во Жeнева.

-Ако не бидеме внимателни, можни се трет и четврт бран, предупреди тој.