Свет 12. March 2019. / 12:15

Страшна несреќа во Кина: Се урна воен авион – загина двајца пилоти

Страшна несреќа во Кина: Се урна воен авион – загина двајца пилоти

Морнарички борбен авион на кинеската војска се урна денеска, при што двајцата пилоти загинаа, пренесуваат кинеските медиуми.

Авионот се урна во јужниот дел на провинцијата Хајнан, потврди кинескиот министер за одбрана, Веј Фенге.

Според него, авионот се урнал за време на тренинг лет.

Исто така, тој наведува дека нема жртви на земја и оти истрагата за инцидентот е во тек.