Свет 13. август 2018. / 17:10

Страшна несреќа: Се урна авион – загина пилотот и младо момче

Страшна несреќа: Се урна авион – загина пилотот и младо момче

Двајца австриски државјани загинаа кога нивниот мал авион е урна на француските Алпи.

И покрај тоа што условите за летање биле одлични, ултралесниот авион се урнал на француските Алпи, соопштува планинарската служба на полицијата.

Авионот наеднаш ја изгубил својата траекторија и се урнал, а двете машки лица, 57-годишниот пилот и 13-годишното момче, кое најверојатно е негов син, загинаа на лице место, објави Вашингтон Пост.

Ултралесниот авион се урнал вчера попладне на насдморска височина од 2.400 метри во областа Горни Алпи на југоистокот на Франција.