Свет 03. февруари 2021. / 19:15

Странците ќе можат да влезат во Шведска само со негативен ПЦР тест

Странците ќе можат да влезат во Шведска само со негативен ПЦР тест

Странските посетители кои патуваат во Шведска ќе мора да покажат негативен тест за Ковид-19 не постар од 48 часа, соопшти денеска шведската Влада.

Одлуката следува по минатонеделната препораката од Шведската здравствена агенција, која има за цел да спречи ширење на нови мутации на коронавирусот.

– Од сабота, шести февруари, странските државјани кои сакаат да влезат во Шведска ќе мора да покажат негативен тест за Ковид-19. Без тоа, нема да можат да влезат во земјата, изјави шведскиот премиер Стефан Лофвен на прес-конференција.

Владата наведе дека ќе има исклучоци од правилата, вклучително и прекугранични патници и странски државјани со престој во Шведска, за кои ќе важат различни правила.

Ограничувања за патувања веќе се во сила за луѓе кои доаѓаат од Велика Британија, Данска и Норвешка, како и за сите други патници вон Европската унија.