Свет 18. септември 2018. / 10:34

Сирија: Наместо израелски воен авион собориле руски авион

Сирија: Наместо израелски воен авион собориле руски авион

Рускиот воен авион Иљушин 20 бил соборен со ракета од сириски комплекс С-200, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Според МО, израелски авиони намерно создале опасна ситуација во подрачјето на Латакија. Криејќи се зад рускиот авион, израелските воени авиони го ставиле на удар на сирискиот систем за ПВО С-200.